مهدی احمدزاده

صفحه شخصی مهدی احمدزاده

مهدی احمدزاده

صفحه شخصی مهدی احمدزاده

مهدی احمدزاده
CMIK مخفف چهار کلمه Culture -Management -Information- Knowledge می باشد و مقصود حرکت در راستای این چهار اصل و کمک به بهبود و توسعه آنهاست.
بایگانی
چهارشنبه, ۹ دی ۱۳۹۴، ۰۹:۲۶ ق.ظ

(فرهنگ عمومی4) مهمترین اقدامات بعد از تصادف

تصادف

خیلی از رانندگان به علت ناشی بودن یا بی اطلاعی از قوانین، بعد از وقوع تصادف دچار سردرگمی می شوند. با این اتفاق علاوه بر اینکه استرس به خودشان و سرنشینان وارد می کنند، باعث ترافیک و مزاحمت سایر راننده ها هم می شوند. البته از این نکته هم نگذریم که چند وقت یکبار قوانین دستخوش تغییراتی می شوند که در بروز این مشکلات بی تاثیر نیست. در این مطلب سعی می کنیم مرحله به مرحله اقدامات لازم بعد از وقوع تصادف را با هم مرور کنیم.

1.    برای آرام شدن چند نفس عمیق بکشید. بعد از تصادف، فرد دچار انواع و اقسام احساسات می‌شود: شوک، گناه، ترس، اضطراب یا عصبانیت. همه اینها کاملاً طبیعی هستند. چند نفس عمیق بکشید و تا 10 بشمارید تا آرامتر شوید. هرچه آرامش بیشتری داشته باشید، آمادگی بیشتری برای برخورد با موقعیت پیدا می‌کنید. الان وقت این است که وضعیت تصادف را بررسی کنید و قضاوت کنید که تصادف جدی بوده است یا خیر.

 

2.    ایمنی خود و دیگران را حفظ کنید. اگر نمی‌توانید از اتومبیل پیاده شوید—یا انجام آن ایمن نیست—کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارید، چراغ خطرها را روشن کنید.

 

3.     تماس با 110: حال باید طرفین با آرامش با 110 تماس بگیرید. البته امروزه همه خوشبختانه از آن اطلاع دارند. وقتی شما با پلیس تماس می گیرید و آدرس محل وقوع تصادف را می دهید نزدیک ترین واحد راهنمایی و رانندگی یک کارشناس تصادف پیش شما می فرستد تا مقصر را تعیین کند. اما باید آماده باشید تا اطلاعات زیر را در اختیار اپراتور تلفن بگذارید:

 

• چه کسی؟ اپراتور از شما اسم و شماره تلفنتان را سوال می‌کند تا اگر لازم بود مقامات بعدها اطلاعات بیشتری از شما بگیرند.

• چه اتفاقاتی؟ تا جاییکه می‌توانید مشکل اورژانسی را برای اپراتور مطرح کنید—بعنوان مثال، اینکه آتش‌سوزی بوده است، خطر ترافیکی وجود دارد، نیاز به اورژانس پزشکی است یا امثال آن.

• کجا؟ باید آدرس محل حادثه را با جزئیات کامل در اختیار اپراتور قرار دهید. نام خیابان و کوچه‌ها، جهت حرکت، علائم راهنمایی‌رانندگی موجود و هر چیز دیگری که تصور می‌کنید می‌تواند به پیدا کردن شما به آنها کمک کند، را مطرح کنید.

 

نکته ضروری 1: حتماً تلفن خود را در دسترس قرار دهید زیرا ممکن است دوباره با شما تماس بگیرند.


نکته ضروری 2: اگر طرف مقابل شما مقصر بود و به شما گفت خودش صافکاری، نقاشی دارد یا فلان جا آشنا دارد یا خلاصه با این جمله های ابتکاری از شما خواست به پلیس زنگ نزنید به نفع تان است زیر بار نروید. چون طرف مقابل از این راه می خواهد در مصرف کوپن بیمه اش صرفه جویی کند و در نهایت احتمالا شما را به صافکاری می برد که با حداقل قیمت، اتومبیل شما را تعمیر کند. در نهایت اگر خیلی نرم پیچانده نشوید و همه چیز خیلی خوب پیش برود بعید است از وضعیت صافکاری اتومبیل تان راضی باشید. پس بهتر است خسارت را از بیمه بگیرید و خودتان با خیال راحت بروید سراغ یک صافکار و نقاش ماهر.

 

4.     چهارمین اقدام کناربردن اتومبیل از مسیر سواره هاست. یعنی اگر وسط بزرگراه و خیابان پرتردد تصادف کردید لزومی ندارد دقیقا همان نقطه بمانید تا پلیس از راه برسد و مقصر را تعیین کند درصورتی که پلیس ببیند راه را بند آورده اید قطعا هر دو طرف را به دلیل سد معبر جریمه خواهد کرد. اگر مقصر مشخص است و حاضرین سر صحنه می توانند برای پلیس توضیح دهند که مشکلی نیست اما اگر طرف مقابلتان مقصر است و شک دارید بعدا بخواهد ماجرا را وارونه جلوه دهد با موبایل تان از وضعیت خودروها عکس بگیرید و بعد مسیر را باز کنید


نکته ضروری 3: تصادف ها به دو دسته خسارتی و جرحی تقسیم می شوند. وقتی حتی از بینی کسی خون جاری شود دیگر تصادف جرحی (و نه خسارتی) محسوب می شود و ماجرای دیگری دارد. ناگفته نماند اگر تصادف منجر به فوت رخ داد نباید موقعیت خودروها را به هم بزنید و تا آمدن پلیس و اورژانس باید صبر کنید.

 

5.    کروکی:  خیلی از کسانی که تازه گواهینامه گرفته اند و راننده شده اند اسم کروکیبه گوش شان خورده و فکر می کنند برای هر تصادفی باید کارشناس کروکی بکشد . در صورتی که اصلا این طور نیست. طبق آخرین قانون که از اسفندماه سال 90 اعمال می شود شرکت بیمه موظف است تا سقف دو میلیون و 250 هزار تومان خسارات تصادفات خسارتی سازشی
را بدون کروکی پلیس پرداخت کند. بد نیست بدانید کروکی ها دو نوع هستند:

کروکی سازش

در بیشتر موارد و مخصوصا تصادف های داخلی شهری از این برگه ها استفاده می شود. وقتی تصادف خسارتی اتفاق می افتد و دو طرف ماجرا آدم های معقولی هستند و قبول می کنند که چه کسی مقصر است و با هم به توافق می رسند، اگر مدارک هر دو طرف (گواهینامه – کارت خودرو – کارت بیمه شخص ثالث و برگه معاینه فنی) کامل بود، برگ کروکی سازش می گیرند و عین انسان های متمدن به بیمه مراجعه می کنند.


کروکی عدم سازش

این کروکی در مورد تصادف های جرحی و فوتی چون نیاز به مراجعه به مراجع قضایی است و تصادف های خسارتی که طرفین در تصادف با هم سازش نمی کنند یا فکر می کنند حتما دیگری مقصر است، استفاده می شود. اگر هم مدارک تان ناقص باشد، کروکی، این مدلی تنظیم می شود. اگر یکی از مدارک همراهتان نبود و کارشناسی که سر صحنه آمده کمی مهربان بود، زنگ بزنید تا مدارک را برایتان بیاورند؛ این جوری برگه کروکی سازش پر می شود که دردسرش کمتر است.

 

6.     تعیین تکلیف بیمه : آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس و مشخص شدن مقصر مراجعه به بیمه است. طرفی که مقصر نیست باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کند. پس اگر در تصادفی شما مقصر شناخته شدید دنبال گرفتن خسارت نباشید. هزینه طرف مقابل را که بیمه شما می دهد اما برای اتومبیل خودتان باید از جیب مبارک هزینه کنید، البته اگر بیمه بدنه داشته باشید می توانید با مراجعه به شرکت بیمه کننده خسارت اتومبیل خودتان را دریافت کنید. فقط این نکته را فراموش نکنید که اگر هزینه تعمیر اتومبیل تان با زیر 100 هزار تومان حل می شود اصلا سراغ بیمه بدنه نروید. چون در سال های بعد برای تمدید بیمه نامه تخفیف هایی را از دست می دهید که قطعا از مبلغ خسارت تان بیشتر خواهد بود.


نکته ضروری 4: قبلا وقتی تصادفی صورت می گرفت طرفین تصادف باید با هم به مراکز تعیین خسارات بیمه مربوطه مراجعه می کردند و دسته جمعی کلا خوش می گذشت. با این روند به طور طبیعی تعداد مراجعه کننده ها بیشتر و جلوی مراکز پرداخت خسارت شلوغ تر می شد اما از چندی پیش اعلام شده نیاز نیست هر دو طرف به مراکز بیمه مراجعه کنند. فرد خسارت دیده می تواند به تنهایی با کوپن طرف مقابل به شرکت بیمه برود.

مهدی احمدزاده - 94/10/09

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۱۰/۰۹
مهدی احمدزاده

نظرات (۲)

I have used Etrade and I have had extremely bad luck with them-They have horrible customer service, I had to call them evryday to remind them to add daytrade margin, and thier platform has fozen up on me multiple times.I am currently with Fidelity and they are ok, but thier trading platform is weird-So I am just wndering if you may have some reoammendoticns.I trade about 20x a day sometimes more-
۰۶ اسفند ۹۵ ، ۰۲:۳۹ http://www.kreditbeantragung.top/
I want your shoes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wow! Beautiful.. ..I'm writing you from Rome, where can i buy them? The number shoes is it regular? Thank you very muchSusanna

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی